Dr Bartosz Suliborski jest kierownikiem naukowym CEDE Dental Challenge – sesji amerykańskiej podczas targów CEDE, które odbędą się w Expo Łódź w dniach 22-24 września.

Historia zatacza koło. Pierwsze edycje targów CEDE, a dokładnie część edukacyjną budował prof. Stanisław Suliborski. Na 30-lecie CEDE do współpracy zaprosiliśmy jego syna dr n. med. Bartosza Suliborskiego. Na pytanie, czym zainteresować polskich praktyków odpowiedział: zróbmy sesję amerykańską! No to robimy! O tym, co czeka uczestników spotkań z ekspertami, którzy do Łodzi przylecą zza wielkiej wody, rozmawiamy z autorem pomysłu.

Sesja „made in USA” na 30-lecie CEDE? Dlaczego?

Dr n. med. Bartosz Suliborski: A dlaczego nie? Współczesna oferta edukacyjna dla lekarzy dentystów jest bardzo bogata, wybór wykładów czy warsztatów szeroki, krajowi eksperci są wręcz na wyciągnięcie dłoni. Czasami jednak warto posłuchać kogoś, kto może mieć zupełnie inne spojrzenie na ten sam problem, kogoś z zewnątrz. Tym bardziej, że prof. Stanisław Suliborski zorganizował podobne sesje Uniwersytetu Maryland w latach 1997-2000. A ja wciąż utrzymuję kontakt z moimi mentorami z Maryland, takimi jak:  Douglas Barnes, Sylvan Feldman, Carl Driscoll. Uważam, że CEDE to wydarzenie kluczowe dla naszej branży. Organizatorzy wielokrotnie pokazywali, że chcą być areną stomatologiczną w ujęciu międzynarodowym, do Łodzi i Poznania przyjeżdżali eksperci z całego świata. Nie ma lepszego miejsca na sesję w takim wydaniu. Dlatego zaproponowałem taką sesję Amerykanom. Pomysł podchwycili od razu i wraz z Exactusem zaczęliśmy jej organizację pod koniec ubiegłego roku. A takie spotkania bez wątpienia uczą, gwarantują refleksje. Sesja, którą zaproponowałem, to efekt mojej współpracy i moich kontaktów z Uniwersytetem Maryland, wybór tematów – obserwacji pracy polskich praktyków, pytań, które mi zadają. Sądzę, że wykłady naszych gości trafią do praktyków o różnej skali doświadczenia i to jest w tym projekcie chyba najpiękniejsze. O ile sytuacja geopolityczna nie pokrzyżuje planów (bo już musiałem wprowadzać personalne korekty), to ustalony program zapowiada się niezwykle ciekawie! Zatem serdecznie zapraszam do Łodzi!

Omówmy to co się wydarzy podczas tej sesji. Czy praktyków trzeba przekonywać, że stomatologia odtwórcza i endodoncja nie są odrębnymi dziedzinami, że są ściśle powiązane?

Dr n. med. Bartosz Suliborski: Mylę, że wielu nie trzeba, ale z pewnością uczestnicy spotkania z dr Bradleyem Trattner zyskają lepsze zrozumienie wszystkich procedur endodontycznych, od wstępnej diagnozy do odbudowy zęba.

Od czasu pojawienia się w endodoncji rotacyjnych narzędzi niklowo-tytanowych zdążyliśmy poznać zarówno zalety, jak i ograniczenia tych instrumentów. Najnowsze osiągnięcia w zakresie metalurgii, konstrukcji i nowatorskich ruchów obrotowych narzędzi sprawiły, że musimy zrozumieć, jak te zmiany wpływają na sposób opracowania kanałów. Równocześnie z postępem technologii w opracowywaniu kanałów i pojawieniem się materiałów bioceramicznych doszło do rewolucji w terapii przyżyciowej miazgi oraz metodach wypełniania kanałów. Dzięki połączeniu udoskonalonych metod opracowania i wypełniania kanałów możemy obecnie stosować bardziej efektywne techniki leczenia kanałowego – bezpieczne, proste i przewidywalne. Podczas wykładu zostaną omówione te zagadnienia ze szczególnym uwzględnieniem diagnostyki, dostępu endodontycznego, irygacji, mikroendodoncji, opracowania i wypełniania kanałów.

Dr Harlan Shiau, kolejny znakomity ekspert, który przyjął Pana zaproszenie na CEDE, zauważa, że problemy z implantami wynikające z uwarunkowań biologicznych są rzeczywistością dentystów i wskazuje na istotę umiejętności określanie ryzyka wystąpienia peri-implantitis.

Dr n. med. Bartosz Suliborski: Faktycznie, pomimo coraz lepszych metod leczenia postępujących zmian okołowszczepowych, wciąż nie są one wystarczające. Dlatego trzeba minimalizować ryzyko u pacjentów i zachować czujność. Podczas wykładu omówione zostaną fakty i mity związane z ryzykiem wystąpienia peri-implantitis i peri-implant mucositis. Cały zespół stomatologiczny wciąż odgrywa istotną rolę w postępowaniu z pacjentami dotkniętymi tymi schorzeniami w dążeniu do poprawy długofalowych wyników leczenia.

Shiau wyróżnia trzy kluczowe cele, które powinien postawić sobie każdym praktyk: zrozumienie zróżnicowania oceny i metody postępowania z błoną śluzową wokół implantu a tkankami przyzębia, skuteczne i odpowiedzialne doradztwo pacjentom implantologicznym w zakresie ryzyka chorób okołowszczepowych, a także zdobycie wiedzy na temat najnowszych współczesnych zasad postępowania w przypadku choroby okołowszczepowej.

Dr Shiau zaprasza również na dwugodzinne seminarium poświęcone regeneracji przyzębia. Czego można spodziewać się po tym spotkaniu?

Dr n. med. Bartosz Suliborski: Przedstawione zostaną dowody kliniczne dotyczące regeneracji kości i przyzębia, w tym przegląd zasad i praktycznych zastosowań terapii regeneracyjnych. Omówione zostaną przesłanki oraz sposoby zastosowania środków biologicznych i czynników wzrostu w regeneracji przyzębia. Dr Shiau będzie uwrażliwiał, że istotne jest zrozumienie parametrów klinicznych istotnych przy wyborze materiałów i sposobów postępowania w procesie regeneracji i zrozumienie korzyści biologicznych wynikających z zastosowania nowych metod, takich jak czynniki wzrostu i środki biologiczne w celu poprawy wyników klinicznych. Z pewnością nie zabraknie argumentów na to, że świadomość oczekiwań względem rezultatów klinicznych regeneracji przyzębia powinna opierać się na literaturze ostatnich lat.

Implantologia to temat rzeka, wiemy to doskonale i zdaje się, że jedno z kluczowych zagadnień tej sesji, ponieważ usłyszymy o niej i na wykładzie Sylvana Feldmana.

Dr n. med. Bartosz Suliborski: Dobrych, praktycznych wskazówek nigdy za wiele, a faktycznie po implanty sięga coraz więcej lekarzy dentystów. Warto więc znać etiologię problemów związanych z implantami oraz sposoby ich rozwiązywania. Dr Feldman, były Prezydent Amerykańskiej Akademii Periodontologii i Implantologii (i jednym z pierwszych i najważniejszych mentorów mojej przygody z implantologią), omówi etiologię problemów związanych z implantami oraz nowe metody ich rozwiązywania, które lekarz będzie mógł natychmiast wprowadzić do swego gabinetu. Nasz gość zaprezentuje różne techniki odbudowy pojedynczych implantów i małych mostów, czyli można powiedzieć – „implantoprotetykę dla każdego”. Przedstawi także sposoby dialogu z pacjentem w przypadku wystąpienia problemów, tak aby zarówno lekarz, jak i pacjent byli zadowoleni. Możemy zdradzić, że autor opowie także o wpływie bakterii na tracone implanty, okluzji w implantoprotetyce i pokaże wiele nietypowych powikłań.

Dr Feldman zaprasza również na specjalistyczne seminarium z wieloma świetnymi przypadkami. To będą fantastyczne 2 godziny poświęcone stomatologii odtwórczej, chirurgii i implantologii.

Zostajemy przy implantologii, w agendzie mamy również temat dotyczący jej cyfrowej odsłony. Dla kogo jest to propozycja?

Dr n. med. Bartosz Suliborski: Dla wszystkich, którzy chcą poznać cyfrowy proces postępowania klinicznego i ewentualne komplikacje. Wykład obejmuje serię przypadków leczenia pacjentów z trudnymi warunkami klinicznymi. Omówione zostaną nowoczesne technologie oraz implanty dentystyczne, wykorzystywane do leczenia takich przypadków. Obecnie dostępne protokoły leczenia oraz materiały stosowane do odbudowy implantów zostaną ocenione pod względem ich wad i zalet. Autor tego wykładu, dr Radi Masri, to bardzo ciekawa postać. Jest redaktorem naczelnym „Journal of Prosthodontics”, Prezydentem American Board of Prosthodontics i nadzoruje laboratorium badawcze finansowane przez rząd federalny.

Praktyczne wskazówki ułatwiające leczenie protetyczne, zwiększające jego przewidywalność i opłacalność – taki temat poruszony przez praktyka z 45-letnim doświadczeniem może być prawdziwą ucztą dla umysłu. Wizyta Carla Driscolla w Łodzi zapowiada się wyjątkowo.

Dr n. med. Bartosz Suliborski: Zgadza się, dr Carl F. Driscoll jest uznanym międzynarodowym wykładowcą, badaczem, klinicystą, byłym kierownikiem Zakładu Protetyki Uniwersytetu Maryland. Długo by wymieniać jego sukcesy. Faktycznie, jego doświadczenia, baza przypadków, obserwacje własne i kolegów, to źródło nieocenionych faktów. Jego wykład będzie zawierał wiele klinicznych przypadków, w których lekarz stomatolog mierzy się z niezadowolonym pacjentem z powodu istniejącego stanu zębów lub powikłań po wcześniejszym leczeniu. Ponadto, omówione zostanie znaczenie okluzji w osiągnięciu długoterminowego efektu oraz dobór materiałów dla różnych sytuacji klinicznych – w tym dyskusja na temat dwutlenku cyrkonu i dwukrzemianu litu. Warto wykorzystać tę wiedzę, aby lepiej identyfikować codzienne problemy, które pojawiają się i mogą pojawić się w praktyce. Wiem, że dr Driscoll podpowie, jak zmienić pozornie skomplikowany przypadek pacjenta w prosty i przewidywalny rezultat, nauczy jak radzić sobie z powikłaniami i pokaże metody, dzięki którym leczenie protetyczne będzie mniej stresujące dla lekarza oraz pacjenta.

W ramach sesji nie zabraknie również dawki wiedzy dla miłośników stomatologii estetycznej. Czego możemy spodziewać się po spotkaniu z doktorem Adamem Eisnerem?

Dr n. med. Bartosz Suliborski: Dr Eisner zapowiedział przegląd nowości w zakresie uzupełnień pełnoceramicznych. Wraz z pojawieniem się nowych, udoskonalonych materiałów do odbudowy estetycznej lekarze dentyści mają szeroki wachlarz możliwości w zakresie odbudowy zębów przednich i tylnych. Wykład pozwoli zapoznać się z technikami odbudowy zębów przednich i tylnych z zastosowaniem wszystkich materiałów ceramicznych, ze szczególnym uwzględnieniem tlenku cyrkonu i dwukrzemianu litu. Przedstawione zostaną zasady adhezji, ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych materiałów stomatologicznych stosowanych do odbudowy zębów. Przedstawione zostanie planowanie leczenia i techniki odbudowy zębów z zastosowaniem licówek i koron ceramicznych.

JUŻ TERAZ POBIERZ BEZPŁATNĄ WEJŚCIÓWKĘ NA TARGI

fot. archiwum organizatora

 

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij